Obsah stránky

České výrobky z rákosu

Rákosové izolační panely

Od roku 2015 jsme začali vyrábět lisované rákosové panely (desky), které se používají k tepelné i akustické izolaci venkovních stěn i vnitřních příček.
Jedná se o rákosová stébla pevně lisovaná do plochých desek, vázaná pozinkovaným drátem průměru 1,6mm. Tyto desky se používají zejména k izolování historických budov, roubených staveb, kamenných stěn a všech ostatních staveb, kde je kladen důraz na difúzní otevřenost konstrukce. Dále jsou vhodné k izolování podlah a stropů, kde může být rákos buď jako pohledový prvek, nebo se na něj natahuje vápenná, či hliněnná omítka v kombinaci s rákosovým podomítkovým pletivem.
  • Panely vyrábíme ve standardním rozměru 100x200cm, ale můžeme vyrobit i rozměr na zakázku.
  • Tloušťka panelu je 2cm, 5cm, 8cm.
  • tloušťka: 3cm za 350 Kč za m2, 5cm za 495 Kč za za m2, 8cm za 795Kč za m2
  • Ceny jsou bez DPH
Značnou výhodou rákosových panelů je, že jsou vyrobeny z přírodního materiálu bez přídavku chemie. Toto je v dnešní době, kdy jsou kladeny čím dál větší požadavky na zdravé a ekologické stavění a bydlení, důležitý argument k použití rákosu jako stavebního materiálu. Při použití rákosu ve Vašich stavebních konstrukcích se nemusíte obávat škůdců a hlodavců, pro které není rákos zajímavým hnízdištěm ani zdrojem potravy.
Další výhodou rákosu je mnohem delší životnost, než např. u polystyrenu nebo dalších materiálů používaných k zateplování staveb a pod kterými při střídání teplot dochází k tvorbě plísní. Narozdíl od těchto materiálů rákos stěnu neuzavře a podklad pod ním může "dýchat" a vysychat.
Pro uchycení rákosového panelu k podkladu jsou používány vruty, hřebíky s podložkami nebo pokud je na rákos aplikována omítka, tak i fasádní talířové hmoždinky. Práce s těmito deskami je navíc velice snadná a příjemná. K řezání panelů stačí obyčejná ruční pilka a štípací kleště na drát.
Pro izolaci příček doporučujeme použití rákosových desek v kombinaci se sypanou rákosou izolací, kde rákosové lisované desky mohou sloužit jako bednění a vnitřní prostor je vyplněn rákosovou sypanou izolací, čímž vznikne čístě přírodní konstrukce a pocit v takové místnosti se nedá srovnat např. se sádrokartonovými příčkami i díky vzniklé akustice.

Copyright © 2024 Karel Hájek | Upravit nastavení cookies